Czego szukamy w Google?

Published on: 21 grudnia 2014

DSCF5869

Gdy pierwszy raz pozwoliłem sobie na analizowanie tego, co jest szukane w sieci, bazowałem na szerokich opracowaniach z wielu zagranicznych wyszukiwarek.

Dzisiaj w Polsce trzeba jasno zaznaczyć, że mało kto korzysta z szukania za pośrednictwem Yahoo, Bing’a, Ask’a, Lycos’a, a już mało kto wie o istnieniu chińskiego Baidu, szwedzkiego Entireweb, czy rosyjskiego Yandex’a.

Google i tylko Google? W naszej lokalnej – globalnej sieci, dominują właśnie takie głosy. Niemniej nie można nie zauważać możliwości, jakie dają inne wyszukiwarki. Inne maszyny, często powodują pojawianie się wcześniej nie znajdowanych witryn. To szczególnie ważne dla osób, które poszukują różnorodnych informacji, na różnych kontynentach.

Śmierć i sex„, to bardzo trywializujący możliwości pozyskiwania informacji z sieci tekst, jaki jeszcze cztery lata temu, nasuwał się po analizie różnorodnych raportów z powyższych serwisów. Co ciekawe, dzisiaj te dwa terminy ukrywają się pod szczegółowymi rekordami, jakie internauci wpisują na swoich komputerach.

Coroczny Zeitgeist Google pozwala jeszcze lepiej przyjrzeć się naszym narodowym trendom. Raport podzielony został według poniżej odnotowanych kategorii, w których w tym roku na szczycie naszego zainteresowania znalazły się następujące tematy:

co?;

1. co to snapchat?, 2. … gender?, 3. … selfie?, 4. co zamiast kinomaniak?, 5. co na Ukrainie?, 6. co znaczy vs?, 7. co to astygmatyzm?, 8. co do tortilli? 9. co to borelioza? 10. co zawiera serotoninę?

filmy,

1. „Miasto 44”, 2. „Kamienie Na Szaniec”, 3. „Pod Mocnym Aniołem”, 4. „Jack Strong”, 5. „Nimfomanka”, 6. „Wkręceni”, 7. „Kraina lodu”, 8. „Bogowie”, 9. „Transformers 4”, 10. „American Hustle”.

ludzie,

1. Anna Przybylska, 2. Conchita Wurst, 3. Robin Williams, 4. Kamil Stoch, 5. Mariusz Trynkiewicz, 6. Dariusz Kmiecik, 7. Jennifer Lawrence, 8. Dawid Kwiatkowski, 9. Agata Mróz, 10. Wojciech Jaruzelski.

muzyka,

1. Conchita Wurst, 2. Donatan & Cleo „My Słowianie”, 3. Dawid Kwiatkowski, 4. Karolina Czarnecka „Hera Koka Hasz”, 5. Piersi „Bałkanica”, 6. Donatan & Cleo „Cicha Woda” gośc. Sitek, 7. Natasza Urbańska „Rolowanie”, 8. Kasia Popowska, 9. Pharrell Williams, 10. Meghan Trainor.

najszybciej zyskujące na popularności,

1. Anna Przybylska, 2. mundial, 3. Conchita Wurst, 4. Krym, 5. Wybory Samorządowe, 6. Robin Williams, 7. Ukraina, 8. Top Model, 9. Soczi, 10. gender.

programy telewizyjne,

1. „Top Model”, 2. „Rolnik szuka żony”, 3. „Warsaw Shore”, 4. „Project Runway”, 5. „Doradca smaku”, 6. „Przyjaciółki”, 7. „Taniec z Gwiazdami”, 8. „Wawa non stop”, 9. „Top Chef”, 10. „Krew z Krwi”.

sportowcy,

1. Kamil Stoch, 2. Agata Mróz, 3. Michael Schumacher, 4. Jarosław Bieniuk, 5. Luiz Alberto Suarez Diaz, 6. Thomas Morgenstern, 7. Tito Vilanova, 8. Zbigniew Bródka, 9. Mariusz Wlazły, 10. Michał Winiarski.

– wydarzenia,

1. Mundial, 2. Eurowizja, 3. Krym, 4. Wybory Samorządowe, 5. Ukraina, 6. Olimpiada w Soczi, 7. Matura, 8. Egzaminy gimnazjalne, 9. Oscary, 10. Woodstock.

 

Co raport mówi o Polakach? Jak tłumaczyć braki w badaniach kwestii politycznych i społecznych? Zaskakuje także zupełny brak treści biznesowych, ekonomicznych i gospodarczych. Internet, a za nim popularna wyszukiwarka ma zatem bardziej rozrywkową, niż poznawczo-edukacyjną rolę. Z drugiej strony dobry to sygnał, że interesujemy się jednak zdrowiem, wojną na wschodzie i historią.

W tym roku odeszła Anna Przybylska. Jej związana z chorobą nowotworową śmieć, na dłuższą chwilę obudziła dyskusję o potrzebie profilaktyki onkologicznej. Internauci poszukiwali jednak wszelkich informacji o samej aktorce. Co, zresztą zrozumiałe, bowiem zwykle jest tak, że artyści po śmierci zyskują na popularności. Niemniej dziwi tu większa ilość czasu poświęconego na brodatą w pięknej sukni, deklasującą prawdziwe Słowianki Conchitę Wurst, niż dla wspomnienia utalentowanego Robina Williamsa.

Badania odnosząc się do poszukiwanych popularnych programów telewizyjnych, utrzymują wrażenie, że Polak odchodzi od telewizora, by w Internecie sprawdzić, co dalej oglądać. To swoiste „rozdwojenie” mediów, jest tu jednak uzasadnione. Szczególnie, że co w sieci, to na ekranie – znajduje to także podobne odzwierciedlenie w wynikach oglądalności.

Medialne przekazy nasilają zainteresowanie danym tematem w sieci. Kto kilka lat temu i kto dzisiaj, interesuje się wzbudzającym w pewnej chwili prawdziwy strach Mariuszem Trynkiewiczem? A skąd aż tak duże zainteresowanie Mundialnem, przy braku rekordów o Mistrzostwach świata w piłce siatkowej mężczyzn, jakie większość z nas przeżywała osobiście?

Polacy już tańczyli, śpiewali, teraz zajmują się modelingiem i gotowaniem. To oczywiście typowo telewizyjne trendy i szkoda, że w sieci nie wykazujemy się tak uznanym na całym świecie, naszym rodzimym kreatywnym sprytem. Sztuką dzisiaj jest się bowiem wyróżnić, a po przestudiowaniu raportu nasuwa się porównanie do kiepskiej kopii taniego obrazka…

Jeśli dowiemy się jeszcze, jak skutecznie podnieść poziom serotoniny, to każde selfie będzie tak dobre, że gender nam nie groźny.

 

Robert J. Błaszczyk

 

Share Button
1 Comment
  1. Tadek pisze:

    Brawo. Gratulacje dla autora

Welcome , today is niedziela, 9 sierpnia 2020