Marsjanie wracają?

Published on: 3 października 2013

orson-welles-broadcasts

 

Radio.

Pojęcie teatru wyobraźni nie jest dla nas dzisiaj niczym nowym. Gdy Orson Whells, tworzył w radiu CBS dźwiękową wersję „Wojny Światów” nie spodziewał się, jakie spustoszenie, emocje i strach spowoduje jego dzieło. A gdyby wiedział? Czy wówczas słuchowisko nie byłoby inne? Gorsze? Mniej prawdziwe…

Był 30 października 1938 roku. Amerykańskie społeczeństwo z niepokojem obserwowało Stary Kontynent, a wielu uważa, że już wtedy szykowało się do wojny. Napięcia z Europy docierały za ocean. A radio za oceanem było przecież w rozkwicie. Od pierwszych prób emisji wykorzystania fal radiowych, minęło minęło już blisko 40 lat. W każdym domu radio służyło do odbioru najświeższych wiadomości, publicystyki i oczywiście rozrywki. Codziennością były słuchowiska, które dzisiaj odeszły niestety do lamusa. Teatr radiowy był ważną, jeśli nie najważniejszą częścią programu.

Marsjanie atakują, wojsko nie im daje rady, wciąż i wciąż nadciągają z kosmosu nowe oddziały nieprzychylnych nam obcych. New Jersey zamarło. Gdzie? Skąd? Jak? Kto ich widział? Ludzie biegali po ulicach, uciekali z domów, barykadowali się w mieszkaniach, a w tle Whells wprowadzał coraz to nowe postaci i wydarzenia, kierując cały znany słuchaczom świat w otchłań międzygalaktycznego konfliktu.

Pod koniec audycji CBS musiało nadawać komunikaty, że to tylko słuchowisko. Długo potem przepraszano i tłumaczono, że to fikcja, że intencja autorów i aktorów była dobra, bowiem chcieli po prostu stworzyć idealne słuchowisko radiowe. A „Wojna Światów” przeszła do historii mediów.

Dzisiaj radio, szczególnie stacje komercyjne, nie zajmują się słuchowiskami. Przy jednoczesnym dynamicznie rozwijającym się rynku audiobooków, prywatne stacje radiowe w Polsce ograniczają się do formatowania na muzykę, bowiem ten rodzaj rozrywki jest najtańszy w produkcji.

A gdyby tak stworzyć nową modę? Modę na rozwój wyobraźni przy wykorzystaniu teatru wyobraźni – radia?

 

(zapożyczone zdjęcie przedstawia O. Wellesa; źródło:radtrap.wordpress.com)

 

Share Button
Welcome , today is poniedziałek, 21 września 2020