You Tube wygrał

Published on: 2 listopada 2013

DSC00419

Z uwagi na swoją profesję korzystam z różnorodnych źródeł przekazów medialnych. Porównuje również przekazy o charakterze produkcji telewizyjnych i oceniam zmiany ich stylów. Te swoiste mody wśród formatów kształtowane są nie tylko kreacyjnym charakterem pracy w redakcjach, czy firmach producenckich lecz głównie stanowią odpowiedź pośrednią, albo bezpośrednią na oczekiwania rynku.

Dzięki badaniom oglądalności, prowadzonym przez specjalizowane ośrodki i instytuty badawcze, nadawcy dowiadują się o zainteresowaniu lub braku danym pasmem, audycją, czy całym programem, wśród telewidzów. Podobny system używany jest przez nadawców radiowych oraz wydawców gazet i czasopism. Skłania mnie to do poszukiwania nowości lub trendów także w sieci, która choćby dzięki portalowi You Tube, proponuje zupełnie inne podejście od tematyki produkcji telewizyjnych.

Polki i Polacy uwielbiają serfować po You Tube. Wprawdzie serwis powstał niedawno, po raz pierwszy można było wejść na stronę, umieścić lub obejrzeć film, w 2005 roku, to jednak do dzisiaj zagospodarował milionową grupę rodzimych użytkowników. Blisko 14000000 osób w Polsce ogląda You Tube, według badań Megapanel PBI/Gemius, jakie opublikowano na stronie „Komputerswiat.pl”*.
Serwis zdobywa największą popularność, nie dzięki oferowaniu profesjonalnych produkcji filmowych, ale dzięki funkcjonalności, która pozwala każdemu pokazać światu własne dzieło. Nie potrzeba mieć żadnych kwalifikacji, liczy się to, że mamy cokolwiek do pokazania i to tylko od użytkownika zależy poziom produkcji. Niektóre nagrywane telefonami komórkowymi, inne zawodowe na poziomie emisyjnym, skupiają uwagę głównie dzięki treści.
Na popularności You Tube oglądających tracą stacje telewizyjne. Niemniej dzięki takim serwisom, wiele oszczędza się na kosztach produkcji telewizyjnych programów. Przyzwyczajenie telewidza internauty, do prostego przekazu, niestabilizowanej kamery, uciekającego dźwięku, cienia operatora odbitego na ścianie za aktorem, powodują, że przekaz zyskuje na autentyczności. Coś co jeszcze kilka lat temu uchodziło za błąd, dzisiaj modne a zatem pożądane, kształtuje nowy obraz telewizji.
Oczywiście You Tube to tylko technologia, która nie mogła być używana wcześniej niż powstała. Podobnie zyskały wyprodukowanie programu, czy filmu do telewizji nie wymaga już dzisiaj tak dużego nakładu pracy, jak jeszcze dziesięć lat temu. Ekipa reporterska potrafiła składać się z kierowcy, oświetleniowca, dźwiękowca, operatora i dziennikarza. Dzisiaj w obliczu lekkich, łatwych w użyciu i posiadających doskonałe parametry kamer cyfrowych, wszystkie te role może odegrać jedna osoba.
Wielki tryumf You Tube w badaniach to dopiero początek zmian na rynku telewizyjnym. Pozwala nie tylko dodać śmieszne filmy, czy umieszczać wideo wspomnienia. Dzisiaj You Tube to również kanał emisji dla niezliczonych, aspirujących do miana telewizji, kanałów telewizji internetowych. Poważne koncerny, organizacje i instytucje dodają codziennie dziesiątki ciekawych produkcji, docierając w ten sposób do milionów widzów. A dodać należy, że większość telewizorów wyposażonych w opcje przeglądarek internetowych już dzisiaj pozwala na odbiór materiałów wizyjnych z dowolnych stron www, w tym w Polsce także z wrzuta.pl i tosiewytnie.pl. Czy to oznacza, że wzorem amatorskich milionów filmów  dostępnych w sieci, rodzime profesjonalne stacje telewizyjne zmienią formaty własnych produkcji na amator TV, by zyskać autentyczność w oczach odbiorców i dorównać wymaganiom standardów rodem z sieci?
Robert J. Błaszczyk
* – bezpośredni link do strony, z której pochodzą dane o badaniach, zebrane 02.11.2013 r., to: http://www.komputerswiat.pl/nowosci/internet/2013/41/ilu-polakow-korzysta-z-youtube.aspx

 

Share Button
Welcome , today is poniedziałek, 21 września 2020